Türkiye’de turizm denildiğinde akla gelen birkaç bölge bulunmaktadır. Oysa ki ülkemizde potansiyel anlamda turizm aktivitelerinin gerçekleştirilebileceği pek çok alternatif turizm bölgesinin de varlığı gözlerden kaçırılmamalıdır. Turizm yalnızca güneş, kum, plaj değil; tam tersine günümüzde alternatif turizm, kültür turizmi, özel ilgi turizmi de farklı turist kitlelerine hitap edilebilecek önemli potansiyel turizm çeşitlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hatta alternatif turizm potansiyeli gün geçtikçe artan önemiyle ülkelerin son dönemlerde üzerine düştüğü konuların içerisindedir.
Alternatif turizm; kültürel ve tarihsel değişime karşı direnci, çevreye saygıyı ve çevreyle bütünleşmeyi ifade etmekte olup aynı zamanda eko turizm ya da yeşil turizm isimleriyle de anılmaktadır. 1990’lı yılların başında önem kazanmaya başlayan alternatif turizmin çeşitlerini aşağıdaki gibi sıralayabilmek mümkündür:
Sağlık turizmi
Termal turizm
Yayla turizmi
Akarsu turizmi
Botanik turizmi
Dağcılık ve dağ turizmi
Golf turizmi
Hava sporları
İnanç turizmi
Kültür turizmi
Kongre turizmi
Ornito turizmi (kuş gözlemciliği)
Mağara turizmi
Dalış turizmi
Yat turizmi
Gibi alternatif turizm türlerini arttırabilmek mümkündür. Bu bakımdan Türkiye geleneksel anlamda plaj, kumsal ve deniz turizminin yanında yukarıda türlerini sıraladığımız alternatif turizm alanlarıyla da dünyada ün salabilecek alternatif turizm potansiyeline de büyük ölçüde sahiptir.
Sağlık turizmi için Türkiye’deki en ideal bölgeler kaplıcalarıyla da ünlü Yalova, Kütahya, Bolu, Bursa, Denizli, Uşak, Afyon ve çevresidir.
Yayla turizmi için elverişli bölgeler genellikle Karadeniz’de yer almakta olup; Anzer Yaylası, Buzluk Yaylası, Kaçkar Yaylaları, Karadağ Yaylası, Zigana Yaylası, Yeşilce, Topçam ve Torosların eteklerinde yer alan Çamlı Yayla olarak karşımıza çıkmaktadır.
Akarsu turizmine en elverişli bölgeleri rafting sporuna en uygun Dalaman Çayı, Köprülü Kanyon, Alara Çayı, Dim Çayı, Çoruh Nehri, Fırtına Deresi ve Fırat – Dicle nehirlerinin farklı kollarıdır.
Botanik turizmine elverişli bölgeler olarak endemik bitki örtüsü ve florasıyla Doğu Karadeniz Bölgesi, Çanakkale çevresi ve Kaz Dağları botaniğe ilgi duyan turist grupları tarafından tercih edilmektedir.
Dağcılık ve dağ turizmi için yine Ağrı Dağı, Antalya Beydağlar, Kayseri Erciyes Dağı, Mersin’deki Bolkar Dağları, Niğde Aladağlar, Rize Kaçkar sıra dağları ve Batı Karadeniz bölgesine yer alan Ilgaz dağları; bu turizme ilgi duyanlar için ideal fırsatlar sunmaktadır.
Ülkemizde golf turizmi 2000’li yılların başında değer kazanan alternatif turizm türlerinden birisi halini almıştır. Uluslararası standartlarda golf severlerin ilgisini çeken alanlar başta Antalya olmak üzere, İstanbul ve İzmir kentlerinde yoğunlaşmakta olup yıl içerisinde düzenlenen çok sayıda ulusal ve uluslararası turnuva ile yabancı turistlerin akımına uğramaktadır.
Hava sporları paraşüt, yamaç paraşütü, yelken kanat, balon, paraşüt, uçuş alanları gibi kategorilerde alternatif turizme uygun çok sayıda potansiyel alan olduğunu söylemek mümkündür. Bunlardan en çok tercih edilenleri Antalya, Alanya, Nevşehir, Konya ve Karaman bölgesi olarak karşımıza çıkmaktadır.
İnanç turizmi ise kültür turizmine bağlı olarak özellikle ülkemizde yer alan dini öneme sahip bölgelerde talep görmektedir. Bunlara başta İstanbul, Adıyaman, Malatya, Konya, Gaziantep, Van, Diyarbakır, Şanlıurfa gibi bölgeleri örnek verebiliriz. Tarihten günümüzde kültürel anlamda çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış olan Anadolu toprakları, kültür turizmi için hemen hemen her bölgedeki farklı alternatiflerle turistlerin ilgisini çekebilecek turizm alanlarına sahiptir.
Kongre turizmi bilimsel ya da akademik bağlamda bir araya gelinen ortamladır ve ülkemizde kongre turizmi başta turizm çekiciliği yüksek bölgelerde yoğunlaşmaktadır. Bahar ve yaz aylarında Antalya, İzmir, Marmaris, Alanya önde gelen kongre turizmi alanlarını meydana getirirken, kış aylarında Bursa, İstanbul ve Karadeniz bölgesi çok sayıda bilimsel etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.
Kuş gözlemciliği (ornito) turizmi ülkemizde başta Balıkesir Manyas bölgesi olmak üzere, Burdur Gölü, Meriç Havzası, Kızılırmak Havzası Batı Karadeniz Bölgesi, Küçük Menderes Gölü ve çevresinin kuşların göç yolları üzerinde bulunmasından dolayı yerli ve yabancı çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmektedir.
Mağara turizminde ülkemizde ün salmış bölgeler Afyon, Antalya, Burdur, Nevşehir ve Kapadokya bölgesidir. Bu bölgelerin karstik yapıları nedeniyle doğal ve sonradan insanlar tarafından yapılmış yüzlerce irili ufaklı mağara bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin yılın dört mevsiminde akınına uğrayan bu bölgeleri potansiyel alternatif turizm alanları içerisinde yer almaktadır.
Dalış turizmi ise başta su alta doğal oluşumları ve batıkları görebilmek adına son yıllarda önem kazanan alternatif turizm alanlarından birisidir. Ülkemizde özellikle batık sayısıyla Çanakkale Boğazı, İstanbul Boğazı İzmir, Antalya önem kazanırken; su altı doğal oluşumlarıyla Antalya, Marmaris, Alanya, Mersin çok sayıda dalış bölgesiyle dikkatleri çekmektedir.
Yat turizmi yaz aylarında yapılmakta olup, Antalya, İstanbul, İzmir, Kuşadası, Marmaris yat turizmine en uygun bölgeler arasındadır.
Ekolojik turizm alanları ise doğası ve havasıyla tarım ve hayvancılığa elverişli her bölgede yapılmaktadır.
Görüldüğü üzere Türkiye, alternatif turizm alanlarını homojen olarak dağıldığı ender coğrafyalardan birisidir. Doğusundan batısına kadar hemen hemen her bölgenin kendisine has alternatif turizm alanları bulunmaktadır. Dolayısıyla bu potansiyeli kavrayabilmek ve turist sayısını arttırabilmek, verimli tanıtım çabalarıyla mümkündür. Siz de bölgenizin alternatif turizm potansiyelini dünyaya tanıtabilir, turizm potansiyelinizi yükselterek bölgenize katkıda bulunabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bizimle iletişime geçerek danışmanlık hizmetlerimizden yararlanarak, prestijli turizm organizasyonlarında yerinizi almanızdır.

Marka Şehirler Fuarı

MARKA ŞEHİRLER FUARI

Tarihi Kültür Turizm Kentleri, Gastronomi Şehirleri ve Coğrafi İşaretler Fuarı

Amsterdam / HOLLANDA