Marka şehir kavramı ve ülke içinde konumu ve işlevi giderek önem kazanan bir konudur. Şehir ve kentlerin marka algısını ve reklam gelirlerini artırmak için sarf ettikleri çaba, marka şehirleri adı altında çeşitli kent ve ülkelerin turizm gelirlerini artırılması noktasında çeşitli çalışmalar ve hizmetlerin yapılamasına imkan ve olanak tanımıştır. Yerel ve uluslararası düzeyde hizmet veren firma, kamu, özel sektör yerel yönetimler ve özerk kuruluşlar olarak yapılan çalışmalar ışığında yeni marka şehirler fuarı faaliyetleri son hızla devam etmektedir. 

Şehir Fuarı İçeriği Ve Genel Çerçevesi
Dünyadan marka şehir örnekleri yapılandırılarak, karşılaştırılması bakımından çeşitli ekonomik, sosyal, kültürel, bilimsel vs. zenginlik olarak milli benliğe değer katacak seviyede renk ve çeşitliliğin marka şehir çalışmaları adı altında toplumla kaynaştırılması faaliyetlerin genel çerçevesini oluşturmuştur. Türkiye’nin marka şehirleri Avrupa’da tanıtım atağına geçerken en çok gezi, araştırma ve literatürler kapsamında yer verilen şehirleri Hollanda ve Amsterdam olmuştur. Türkiye 81 vilayeti ve kültürel mozaik çeşitliliği ile Avrupa’da ve dünyada parmakla gösterilen tarihi, doku parlaklığı ile kaliteli bir imaja sahipken; elbette Amsterdam, Hollanda gibi ülkelerden de kazandığı değer, finansal kazançlar, ekonomik, ulaşım ve milli hasıla oranlarının dev makro ölçekte olması fuar içeriğinin önemini korumuştur. Gelir seviyesi, finansal kar oranları, hizmet vs. gelişmişlik düzeyi bu ülkelerle olan ikili ilişkilerin giderek önem kazanmasına fırsat ve imkan doğurmuştur. Özellikle Hollanda gibi ülkelerde gurbetçi Türk vatandaşının yaşaması sıla özlemi taşıyan ve kalplerinin Türkiye’de attığı gerçeği, Hollandaya olan bakışın, genel seyri ve çerçevesi asla unutulmaması gereken bir konudur.

Hollanda ve Amsterdam ulaşım ağı niteliği, ithalat ve ihracattaki kar oranları ölçeği, finansal ölçekteki ticaret hacmi, ürün alım satımı, hizmet, ekonomi, sanayi, turizm, marka şehri imajı ayrıca Almanya, Belçika, Fransa, Lüksemburg gibi kalkınma düzeyi yüksek ve refah alanı bir hayli gelişmekte olan  ilkelerin  merkezinde olması ve  bu   gelişmiş  kent dokusu  içinde yaşayan 5  milyona yakın Türk  vatandaşının  yaşadığı, pasaport imkanları kazanarak; bu bölgelere yerleşerek  ülkenin  nüfusuna katıldığı, pasaport ve vatandaşlığına geçilmesi  yönü ile   Türkiye’de yerel yönetimler bünyesinde  etkin katılım sağlandığı ve  İstanbul, Ankara, Gaziantep, Erzurum, İzmir, Trabzon, Antalya gibi  büyük kentlerin yanı sıra 81 il ve  bünyesinde çeşitlilik gösteren   kültür zenginliklerinin  belediye ve Valiliklerin  Hollanda, Amsterdam gibi bölgelere de fuar etkinliklerine  katılım sağlayarak  ilgi çekmeleri muhtemel ve  beklenti düzeyi  yüksek bir  konudur.
Marka Şehirleri Fuarı Avrupa da Tanıtım Atağı için  Önemilidir

Marka Şehirler Fuarı

MARKA ŞEHİRLER FUARI

Tarihi Kültür Turizm Kentleri, Gastronomi Şehirleri ve Coğrafi İşaretler Fuarı

Amsterdam / HOLLANDA